Mănăstirea Coslogeni – slujbă în sobor la sărbătoarea Înălțării Sfintei Cruci

Joi, 14 septembrie 2023, cu arhiereasca binecuvântare a Preasfințitului Părinte VINCENȚIU, Episcopul Sloboziei și Călărașilor, preacuviosul părinte Arhimandrit Rafail, Vicar Eparhial, a oficiat Sfânta Liturghie la Mănăstirea Coslogeni din Protopopiatul Călărași, când Biserica Ortodoxă prăznuiește ziua „Înălțării Sfintei Cruci”. Praznicul Înălțării Sfintei Cruci este zi binecuvântată în care Mănăstirea Coslogeni își sărbătorește an de an hramul.   Sub protia preacuvioșiei sale, au slujit preacucernicii părinți arhidiaconi Nicușor Silviu Dascălu și Rodian Mihăiță Bucur, preacuvioși părinți stareți și preacucernicul părinte Vasile Viorel Dinu, Protopop al Protopopiatului Călărași. În cuvântul său, preacuviosul părinte Arhimandrit Rafail a vorbit credincioșilor prezenți despre importanța postului din această zi, care ne aduce aminte de patimile și moartea Mântuitorului Iisus Hristos, despre asumarea Crucii și urmarea lui Hristos în viața noastră de zi cu zi.   Părintele vicar a împărtășit toți copiii prezenți la Sfânta Liturghie și  pe toți adulții care au primit dezlegare de la duhovnic.   La final, preacuviosul părinte Arhimandrit Rafail a binecuvântat toți credincioșii prezenți în număr mare la hram. [gallery columns="1" size="large" ids="317,318,319,320,321,322,323,324,325,326,327,328,329,330,331,332,333,334,335,336,337,338"]
Se încarcă
0%
încărcat
Identificat Control
Identificat Control
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...