Sărbătorirea hramului la Mănăstirea Horia

Miercuri, 22 iunie 2022, cu binecuvântarea Preasfințitul Părinte Episcop Vincențiu, Episcopul Sloboziei și Călărașilor, Părintele Vicar Rafail Mâț împreună cu un sobor de preoți și diaconi au slujit Sfânta Liturghie la Schitul Horia, Protopopiatul Lehliu, sărbătorind hramul Sfântului Ierarh Grigore Dascălul, Mitropolitul Țării Românești. Răspunsurile liturgice au fost date de un grup vocal, dirijat de preacucernicul părinte Vasile Alexandru – Daniel. Părintele Vicar a împărtășit credincioșii  prezenți la Sfânta Liturghie. În cuvântul său de învățătură, Părintele Vicar, a vorbit despre viața Sfântului Grigorie Dascălul, Mitropolitul Țării Românești și despre condacul acestuia.  „Apărător neînfricat al dreptei credințe și mijlocitor milostiv poporului celui asuprit te-a avut pe tine Biserica Țării Românești, Sfinte Ierarhe Grigorie, că pe preoți și credincioși i-ai povățuit, pe tineri i-ai învățat și pe orfani i-ai ocrotit, iar scrierile tale și înțeleptele învățături au rămas tezaur neprețuit Bisericii noastre dreptmăritoare.” Frumosul condac al slujbei Sfântului Ierarh Grigorie al IV-lea Dascălu ilustrează în câteva cuvinte virtuțile cu care și-a împodobit viața duhovnicească. Povățuitor, milostiv, ales cărturar, Sfântul Grigorie Dascălu rămâne un adevărat exemplu pentru credincioșii de pretutindeni. Părintele Vicar a binecuvântat toți credincioșii prezenți la slujbă. [gallery columns="1" size="large" ids="287,288,289,290,291,292,293,294,295,296,297,298,299,300,301,302,303,304,305,306,307"]
Se încarcă
0%
încărcat
Identificat Control
Identificat Control
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...