Sărbătoarea etniei romilor din România sărbătorită la Mănăstirea Slobozia

Vineri, 8 aprilie 2022, cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Episcop Vincențiu la Mănăstirea „Sfinții Voievozi” din Slobozia s-a  desfășurat un eveniment religios, organizat cu ocazia Zilei Internaționale a Romilor. Gazda evenimentului a fost preacuviosul părinte Arhimandrit Rafail, vicar eparhial și stareț al Mănăstirii „Sfinții Voievozi” din Slobozia. Ziua Internațională a Romilor este sărbătorită de comunitatea internațională, anual, la 8 aprilie, în cinstea recunoașterii culturii, istoriei și drepturilor milioanelor de romi din toată lumea, dar și pentru a atrage atenția asupra provocărilor de discriminare cu care se confruntă comunitățile de romi din Europa și de pretutindeni. La eveniment au participat numeroase autorități locale și județene. [gallery columns="1" size="large" ids="265,266,267,268,269,270,271"]
Se încarcă
0%
încărcat
Identificat Control
Identificat Control
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...