Doi viețuitori ai Mănăstirii Slobozia au fost tunși în monahism în ziua praznicului Bunei Vestiri

      Joi seara, 25 martie 2021, cu binecuvântarea Preasfințitul Părinte Vincențiu, Episcopul Sloboziei și Călărașilor,  preacuviosul părinte stareț al mânăstirii „Sfinții Voievozi” din Slobozia, Arhimandritul Rafail, vicar eparhial, s-a aflat în mijlocul obștii, unde a săvârșit slujba tunderii în monahism a doi viețuitori ai mănăstirii, studenți ai Facultății de Teologie Ortodoxă „Justinian Patriarhul” din București.

      Călugării din obștea Mănăstirii „Sfinții Voievozi”, împreună cu studenții Facultății de Teologie Ortodoxă „Justinian Patriarhul” din București, au cântat ,,Brațele părintești…” și au dat răspunsurile la strană. 

      Momentul tunderii a presupus tăierea părului, semnul renunțării la voia proprie, depunerea celor 3 voturi monahale (sărăcia, fecioria și ascultarea) și primirea hainelor și a însemnelor monahicești: cămașa, crucea pectorală, paramanul, dulama (anteriul), brâul, papucii, rasa, potcapul (camilafca), mantia, mătăniile, crucea și făclia.

      Noi monahii au primit numele de Vichentie și Varahiil.

      La final, Părintele Arhimandrit Rafail, vicar eparhial  a adresat noilor monahii un părintesc cuvânt de învățătură și încurajare în noul drum început.

      La slujba călugăriei au participat stareți, călugări și maici de la mănăstirile din eparhie, colegii, rudele celor doi monahi și numeroși credincioși.

Se încarcă
0%
încărcat
Identificat Control
Identificat Control
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...