Duminica Ortodoxiei, slujbă în sobor la Mănăstirea Slobozia

       Duminică, 21 martie 2020, a fost săvârșită Sfânta Liturghie la Mănăstirea „Sfinții Voievozi” din Slobozia, unde sub protia preacuviosului părinte Arhimandrit Rafail, starețul mănăstirii și vicar eparhial au slujit parte din obștea mănăstirii și diaconi de la Catedrala Episcopală din Slobozia. 

        Răspunsurile liturgice au fost oferite de corul mănăstirii.

        În cadrul Sfintei Liturghii părintele stareț a dat citire Pastoralei Sfântului Sinod al Bisericii Ortodoxe Române, la Duminica Ortodoxiei, adresată clerului și credincioșilor.

         Prima Duminică a Postului Mare sau Duminica Ortodoxiei a fost rânduită ca fiind ziua în care se face colecta pentru Fondul Central Misionar. Acest Fond este destinat în exclusivitate ajutorării lucrării social-filantropice și misionare a Sfintei noastre Biserici. După citirea Pastoralei Sfântului Sinod, s-a făcut colecta, strângându-se suma de 686 lei. 

          După Sfânta Liturghie preacuviosul părinte Arhimandrit Rafail, starețul mănăstirii și vicar eparhial a binecuvântat toți credincioșii prezenți.

Se încarcă
0%
încărcat
Identificat Control
Identificat Control
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...