Praznicul Învierii Domnului la Mănăstirea „Sfinții Voievozi” din Slobozia

    Duminică, 19 aprilie 2020, preacuviosul părinte Arhimandrit Rafail, starețul Mănăstirii „Sfinții Voievozi” din Slobozia și vicar eparhial, a săvârșit slujba de Înviere la mănăstirea din cetatea Sloboziei, ctitoria lui Matei Basarab, împreună cu soborul mănăstirii.

    La miezul nopții a oferit slujitorilor Lumina Sfântă, citind, apoi, Evanghelia Învierii Mântuitorului Iisus Hristos și a adresat salutul: Hristos a înviat! S-a continuat Canonul Învierii, urmat de săvârșirea Sfintei și Dumnezeieștii Liturghii a Sfântului Ioan Gură de Aur.

    La amiază, preacuviosul părinte Arhimandrit Rafail a săvârșit slujba Vecerniei, care se mai numește „A Doua Înviere”. La această Vecernie a Învierii, care simbolizează arătarea lui Hristos în fața ucenicilor, după Învierea Sa din morți, s-a citit Evanghelia în mai multe limbi.

    Preacuviosul părinte Arhimandrit Rafail, vicar eparhial, a săvârșit slujba Vecerniei, care se numește „A Doua Înviere” și la Mănăstirea Tăriceni.


Se încarcă
0%
încărcat
Identificat Control
Identificat Control
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...