Adormirea Maicii Domnului. Hramul Mănăstirii Balaciu

În ziua de joi, 15 august 2019, când Biserica Ortodoxă prăznuiește Adormirea Maicii Domnului, preacuviosul părinte Arhimandrit Rafail, vicar eparhial, a săvârșit Sfânta Liturghie la Mănăstirea Balaciu, înconjurat de preacucernicul părinte Arhidiacon Nicușor Florinel Obretin, Secretar Eparhial, preacucernicul părinte Ionuț Butu, Protopop de Slobozia, preoți din apropierea teritorială a mănăstirii și preacuvioși părinți,  în prezența a multor credincioși.

Preacuviosul părinte Arhimandrit Rafail a împărtășit toți credincioșii care au primit dezlegare de la duhovnic, copii, tineri și maturi.

La momentul predicii, Preacuviosul părinte Arhimandrit Rafail a vorbit celor prezenți despre Sfânta Născătoare de Dumnezeu, pentru că prin Ea a intrat Fiul lui Dumnezeu în lume, despre taina înălțării Ei la cer și a încununării în ceata sfinților și îngerilor, mai presus decât Heruvimii și Serafimii.

Se încarcă
0%
încărcat
Identificat Control
Identificat Control
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...