Părintele vicar a slujit la Catedrala Episcopală în ajunul praznicului Sfinților Apostoli

În ajunul praznicului Sfinților Apostoli Petru și Pavel la Catedrala Episcopală din Slobozia, sub protia preacuviosului părinte Arhimandrit RAFAIL, vicar eparhial s-a săvârșit slujba de Priveghere, prezenți fiind slujitorii Catedralei și mulți credincioși.

Praznicul Sfinților Apostoli Petru și Pavel este și sărbătoarea Eparhiei, căci în ajunul acestei zile, în urmă cu 10 ani, Preasfințitul Părinte Vincențiu era instalat de Preafericitul Părinte Daniel, Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române, ca Episcop al Sloboziei și Călărașilor.

Astfel, în ziua de 29 iunie 2019 clerul și dreptmăritorii creștini din Eparhia noastră sărbătoresc întronizarea Preasfințitului Părinte Vincențiu ca Episcop al Sloboziei și Călărașilor.

Se încarcă
0%
încărcat
Identificat Control
Identificat Control
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...