Tundere în monahism la Mănăstirea Balaciu din județul Ialomița

7 aprilie 2019, în Duminica a patra din Sfântul și Marele Post, preacuviosul părinte Arhimandrit Rafail, vicar eparhial, a fost prezent la Mănăstirea Balaciu din eparhia noastră, unde s-a săvârșit slujba de tundere în monahism.

La această slujbă solemnă, preacuviosul părinte vicar eparhial, Arhimandritul Rafail Mîț, a slujit alături de preacuviosul părinte protosinghel Serafim, starețul  Mănăstirii Balaciu, și  preacuvioși părinți de la mănăstirile din întreaga eparhie.

Rasoforul Veniamin, care a stat zece ani în ascultare, a primit la tunderea în monahism tot numele Veniamin.

În cuvântul de învățătură, preacuviosul părinte Arhimandrit Rafail, vicar eparhial, a mulțumit Preasfințitului Părinte Episcop Vincențiu pentru grija pe care o arată față de cinul monahal din Eparhie și a vorbit despre viața Sfântului Veniamin.


Se încarcă
0%
încărcat
Identificat Control
Identificat Control
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...