Anul Nou 2019 a fost întâmpinat prin rugăciune la Mănăstirea Sfinții Voievozi din Slobozia

Marți, 1 ianuarie 2019, când Biserica Ortodoxă prăznuiește Tăierea împrejur cea după Trup a Domnului, precum și pe Sfântul Vasile cel Mare, Arhiepiscopul Cezareei Capadociei, preacuviosul părinte Arhimandrit Rafail, starețul mănăstirii și vicar eparhial, a săvârșit Sfânta Liturghie la Mănăstirea „Sfinții Voievozi” din Slobozia, înconjurat de un sobor de cuvioși preoți ai mănăstirii și diaconi.

În cuvântul de învățătură, preacuvioșia sa a vorbit celor prezenți despre triplul praznic din prima zi a anului, Tăierea împrejur cea după Trup a Domnului și punerea numelui de Iisus, după vestirea îngerului, pomenirea Sfântului Vasile cel Mare și începerea unui Nou An, îndemnând credincioșii să privească cu multă credință și nădejde la cărările care se deschid în fața noastră în cursul acestui an.

Sfânta Liturghie a fost precedată de oficierea, de către preacuviosul părinte Arhimandrit Rafail, la miezul nopții a slujbei de priveghere și a Te Deum-ului pentru Noul An 2019, în cadrul căreia s-au rostit rugăciuni speciale de mulțumire pentru binefacerile primite în anul calendaristic care tocmai s-a încheiat și pentru binecuvântarea cununii Noului An.


Se încarcă
0%
încărcat
Identificat Control
Identificat Control
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...