Hramul Mănăstirii Tăriceni

”Bucură-te ostaș neînvins a lui Hristos, Bucură-te Mare Mucenic și tămăduitorule Pantelimon” 

(Acatistul Sfântului Mare Mc și tămăduitor Pantelimon)

Vineri 27 iulie 2018, Mănăstirea Tăriceni, și-a sărbătorit ocrotitorul, pe Sfântul Mare Mucenic și Tămăduitor Pantelimon.

Programul liturgic a început cu săvârșirea Acatistului sfântului prăznuit. Cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte VINCENȚIU,  Episcopul Sloboziei și Călărașilor, Sfânta  Liturghie a fost săvârșită de către preoții Cercului Pastoral Valea Mostiștei.

Sub  protia Preacucernicul Părinte Mihail Zotta Protopop de Lehliu au slujit Preacucernicii Preoți: Cotu Emil Călin, Dobre Iulian, Polămănescu Florin, Bădica Ioan, Vasile Marian, Țițeică Florin, Miroș Gheorghe și Anca Bogdan.

În cuvântul său de învățătură Preacucernicul Părinte Protopop, le-a vorbit credincioșilor prezenți despre viața și activitatea Sfântului Mucenic Pantelimon, despre minunile săvârșite asupra celor ce cu credință și evlavie se roagă Sfântului.

Tot în cuvântul său Părintele Protopop a  explicat și cuvintele Mântuitorului Iisus Hristos, din Evanghelia zilei: ” Aceasta vă poruncesc vouă: să vă iubiți unul pe altul… Acestea vi le-am spus ca să nu vă poticniți în credința voastră.” Ioan 15;17, mulțumind pentru împreuna rugăciune adusă spre slava și lauda lui Dumnezeu.

La final  Preacucernicul Părinte Protopop, în numele monahului Damaschin, starețul Sfintei Mănăstiri, a adus cuvânt de mulțumire Preasfințitului Părinte VINCENȚIU, pentru grija deosebită ce o poartă Mănăstirii Tăriceni.

După Sfânta Liturghie a fost săvârșită slujba Parastasului pentru fericiții ctitorii ai sfântului lăcaș, iar toți credincioșii  prezenți au luat parte la o agapă frățească.

A consemnat Pr. Cotu Emil Călin - Responsabil Cerc Pastoral Valea Mostiștei 


Se încarcă
0%
încărcat
Identificat Control
Identificat Control
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...