Mănăstirea Slobozia. Al doilea popas duhovnicesc din Postul Mare

Duminică, 4 martie 2018, a douaSăptămână din Postul Mare, Preasfinţitul Părinte Episcop Vincenţiu a săvârşitSfânta Liturghie la Mănăstirea „Sfinții Voievozi” din Slobozia, vechea Catedralăa Episcopiei Sloboziei și Călărașilor.

Din soborul slujitorilor au făcutparte preacucernicii părinți consilieri: Daniel - Florin Enaşcu, CristiGavrilă, Ioan - Florin Simion și Nicușor - Silviu Dascălu, preacuvioși părințiai mănăstirii şi diaconi.

Colecta pentru Fondul CentralMisionar a continuat și la acest popas duhovnicesc, unde credincioșii prezențiau dăruit din puținul lor pentru lucrarea socială a Bisericii Ortodoxe suma de 469de lei.

În cuvântul Său, Preasfinţia Sa avorbit credincioşilor despre pericopa evanghelică a vindecării slăbănogului dinCapernaum, despre Taina iertării păcatelor pe care Mântuitorul a lăsat-o înBiserica întemeiată de El și administrată de urmașii Sfinților Apostoli,episcopii și preoții Sfintei Biserici Ortodoxe.

Preasfințitul Părinte Episcop aîmpărtășit toți copiii și adulții care au primit dezlegare de la duhovnic.

Preasfinția Sa a binecuvântatobștea monahală și toți credincioșii prezenți.
Se încarcă
0%
încărcat
Identificat Control
Identificat Control
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...