Ctitoria lui Matei Basarab, gazda Sinaxei stareţilor din Episcopia Sloboziei şi Călăraşilor

Marţi,5 decembrie 2017, stareţii şi stareţele din Episcopia Sloboziei şi Călăraşilors-au întâlnit la Mănăstirea „Sfinţii Voievozi” din Slobozia, evenimentuldesfăşurându-se sub preşedinţia Preasfinţitului Părinte Vincenţiu, EpiscopulSloboziei şi Călăraşilor.

Ctitoria luiMatei Basarab, gazda Sinaxei de anul acesta

Înctitoria lui Matei Basarab, cea mai veche mănăstire din Eparhie, MănăstireaSfinții Voievozi din Slobozia, s-a săvârșit Sfânta Liturghie unde au slujitpărinți stareți din Episcopia Sloboziei și Călărașilor.

PreasfinţitulPărinte Vincenţiu, a ţinut un cuvânt de învăţătură despre importanţa misiuniipe care fiecare slujitor în parte trebuie să o săvârşească în parohie şimănăstire, despreimportanţa conlucrării şi ajutorării dintre mănăstirile eparhiei precum şiobligativitatea cunoaşterii şi respectării regulamentului vieţii monahale.

Preacuviosulpărinte Arhimandrit Rafail Mîţ, Vicar Eparhial şi Exarh suplinitor a prezentatpe cei doi referenți Maxim și preacuviosul părinte Serafim, starețul MănăstiriiBalaciu.

Doiconferențiari au susținut tematica Sinaxei

Fiecaredintre stareţii, egumenii şi stareţele care au participat la întâlnire a făcutîn continuare o prezentare a vieţuitorilor aşezământului monahal, a programuluiliturgic şi duhovnicesc al mănăstirii şi un raport al activităţilor şiproiectelor desfăşurate de vieţuitori pe întreg parcursul anului 2017.

Încadrul Sinaxei stareţilor şi stareţelor organizată la Mănăstirea SfințiiVoievozi din Slobozia s-a analizat şi evaluat starea actuală a monahismului, cuplusurile şi minusurile sale şi cunoaşterea realităţilor atât duhovniceşti, câtşi administrative ale mănăstirilor.
Se încarcă
0%
încărcat
Identificat Control
Identificat Control
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...