Slujbă arhierească de Hramul Mănăstirii Chiroiu

De sărbătoarea Bunei Vestiri,Sâmbătă, 25 martie 2017, cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte EpiscopVincențiu, preacuviosul părinte vicar eparhial, Arhimandritul Rafail a slujitLiturghia Sfântului Ioan Gură de Aur, la Mănăstirea Chiroiu, care și-a serbathramul.

Sub protia preacuvioșiei saleau slujit părinți consilieri din cadrul centrului Eparhial, părintele ProtopopAurel Berbec şi un sobor de preoţi şi diaconi.

Colecta pentru Fondul CentralMisionar a continuat și la acest popas duhovnicesc, unde credincioșii prezențiau dăruit din puținul lor pentru lucrarea socială a Bisericii Ortodoxe suma de954 de lei.

În cuvântul de învăţătură, preacuviosulpărinte vicar eparhial, Arhimandritul Rafail a vorbit credincioşilor prezenţi,despre popasul duhovnicesc al Bunei Vestiri în călătoria noastră spirituală aSfântului și Marelui Post, despre începutul lucrării de mântuire a neamuluiomenesc, despre harul pe care Dumnezeu ni-l dăruiește în această binecuvântatăprăznuire pentru continuarea călătoriei spirituale în post și rugăciune.

După slujba SfinteiLiturghii, a urmat slujba Parastasului, oficiată atât pentru ctitorii,binefăcătorii cât și viețuitorii trecuți la Domnul, ai sfintei MănăstiriChiroiu.
Se încarcă
0%
încărcat
Identificat Control
Identificat Control
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...