Mănăstirea „Sfinții Voievozi” din Slobozia a primit vizită chiriarhală

Duminică, 29 ianuarie2017, Preasfinţitul Părinte Episcop Vincenţiu, a săvârşit Sfânta Liturghiearhierească la Mănăstirea „Sfinţii Voievozi” din municipiul Slobozia, vechea catedralăa Eparhiei.

Sub protiaPreasfinţiei Sale, la Sfânta Liturghie au slujit preacuviosul ArhimandritulRafail, Vicar Eparhial, preacucernicii părinți consilieri: Florin Daniel Enașcu,Florin Ionescu, Cristi Gavrilă, Nicușor Silviu Dascălu și Marius GabrielPurcărea, preacuvioși părinți, preoţi şi diaconi.

În cuvântul deînvăţătură Preasfinţia Sa a vorbit credincioşilor despre credința femeiicananeence pe care a lăudat-o Mântuitorul Iisus Hristos, despre putereacredinței în Iisus Hristos în viața noastră de fiecare zi, despre exemplul pecare îl reprezintă femeia cananeeancă pentru mamele zilelor noastre, prindragostea și responsabilitatea față de copii, prin stăruința în rugăciune șicredința în Mântuitorul Iisus Hristos.

Preasfinţia Sa abinecuvântat toţi credincioşii prezenți la Sfânta Liturghie.
Se încarcă
0%
încărcat
Identificat Control
Identificat Control
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...