A doua zi de Crăciun la Mănăstirea „Sfinții Voievozi” din Slobozia

Luni, 26 decembrie 2016, când Biserica Ortodoxă prăznuiește Soborul MaiciiDomnului, Preasfinţitul Părinte Vincenţiu a participat la Sfânta Liturghiesăvârșită la Mănăstirea „Sfinții Voievozi”, din municipiul Slobozia.

Sub protia preacuviosului părinte arhimandrit Rafail, vicar eparhial, auslujit preacucernicii părinți consilieri Florin Daniel Enașcu, Florin Ionescu,Nicușor Silviu Dascălu, Marius Gabriel Purcărea și cuvioși părinți aimănăstirii.

La momentul predicii Preasfinția Sa a vorbit credincioșilor prezenți despreminunea și darul Nașterii Mântuitorului Iisus Hristos în ieslea din BetleemulIudeii, îndemnând credincioșii să urmeze exemplul păstorilor, care au devenitvestitori ai Nașterii Mântuitorului Iisus Hristos.

După Sfânta Liturghie, arhidiaconii Catedralei Episcopale „ÎnălțareaDomnului” din Slobozia au interpretat colindul „Cânt de Crăciun” pe versurileÎnaltpreasfințitului Ioachim, Arhiepiscopul Romanului și Bacăului.
Se încarcă
0%
încărcat
Identificat Control
Identificat Control
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...