Sinaxa stareţilor

Marţi, 13 decembrie 2016, stareţii şi stareţele din Episcopia Sloboziei şi Călăraşilor s-au întâlnit la Mănăstirea „Sfinţii Voievozi” din Slobozia, evenimentul desfăşurându-se sub preşedinţia Preasfinţitului Părinte Vincenţiu, Episcopul Sloboziei şi Călăraşilor.

Preasfinția Sa a fost prezent la Sfânta Liturghie săvârșită în ctitoria lui Matei Basarab, cea mai veche mănăstire din Eparhie, iar la sfârșit s-a rostit un Polihroniu.

Preasfinţitul Părinte Vincenţiu, a ţinut un cuvânt de învăţătură despre importanţa misiunii pe care fiecare slujitor în parte trebuie să o săvârşească în parohie şi mănăstire, despre modelul de jertfelnicie în lucrarea bisericii pe care ni-l oferă Sfântul Ierarh Antim Ivireanul, despre importanţa conlucrării şi ajutorării dintre mănăstirile eparhiei precum şi obligativitatea cunoaşterii şi respectării regulamentului vieţii monahale. Prin osteneala Sfântului Ierarh Antim Ivireanul, de trei secole slujim în limba română, în limba înțeleasă de toți fiii poporului nostru.

Preacuviosul părinte Arhimandrit Rafail Mîţ, Vicar Eparhial şi Exarh suplinitor, a dat citire referatului „O scurtă sinteză cu privire la desfăşurarea şi hotărârile Sinodului din insula Creta”.

Fiecare dintre stareţii, egumenii şi stareţele care au participat la întâlnire a făcut în continuare o prezentare a vieţuitorilor aşezământului monahal, a programului liturgic şi duhovnicesc al mănăstirii şi un raport al activităţilor şi proiectelor desfăşurate de vieţuitori pe întreg parcursul anului 2016.

În cadrul Sinaxei stareţilor şi stareţelor din Episcopia Sloboziei şi Călăraşilor s-a analizat şi evaluat starea actuală a monahismului, cu plusurile şi minusurile sale şi cunoaşterea realităţilor atât duhovniceşti, cât şi administrative ale mănăstirilor.
Se încarcă
0%
încărcat
Identificat Control
Identificat Control
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...