Înainte prăznuirea hramului Mănăstirii Slobozia

6noiembrie 2016, în Duminica a 24-a după Rusalii, Preasfinţitul PărinteVincenţiu, Episcopul Sloboziei şi Călăraşilor a săvârșit Sfânta Liturghie laMănăstirea „Sfinţii Voievozi” din Slobozia, slujbă ce prevestește hramul detoamnă al străvechiului așezământ monahal din cetatea Sloboziei.

Subprotia Preasfinției Sale, au slujit preacuviosul părinte Arhimandrit Rafail,vicar eparhial și starețul mănăstirii, preacucernici părinți consilieri,părinţi stareţi, preoţi şi diaconi.

CorulSeminarului Teologic „Sfântul Ioan Gură de Aur” din Slobozia a dat răspunsurileliturgice.

Încuvântul de învăţătură, Preasfinţia Sa, a explicat sensul duhovnicesc alpericopei evanghelice despre vindecarea femeii, care de 12 ani avea o suferințăfoarte mare, doar prin atingerea de Mântuitorul și despre învierea fiicei luiIair, despre puterea credinței în Mântuitorul Iisus Hristos, Doctorulsufletelor și trupurilor noastre. Preasfințitul Chiriarh a îndemnatcredincioșii să vină și marți, 8noiembrie 2016, în ziua sărbătorii hramului Mănăstirii „Soborul SfințilorArhangheli Mihail și Gavriil”, când va fi săvârșită Sfânta Liturghie de cătreÎnaltpreasfințitul Părinte Andrei, Arhiepiscopul Vadului, Feleacului şiClujului și Mitropolitul Clujului, Maramureşului şi Sălajului și PreasfințitulPărinte Vincențiu, Episcopul Sloboziei și Călărașilor, începând cu ora 09:00.La slujbă vor participa toți membrii clerici ai Permanenței ConsiliuluiEparhial, preacucernicii părinți protopopi ai Episcopiei Sloboziei șiCălărașilor și preoți din municipiul Slobozia.

Cuaceastă ocazie Preasfinția Sa a hirotesit singhel pe preacuviosul părinteMaxim, ostenitor al acestei sfinte mănăstirii și profesor la Seminarul teologic,iar pe preacucernicul părinte Sebastian Marin, director al Seminarului TeologicOrtodox „Sfântul Ioan Gură de Aur” din Slobozia și preot paroh la ParohiaCoșereni I, Protopopiatul Urziceni, l-a hirotesit sachelar.

Toţicredincioşii sunt aşteptaţi să se închine şi să se roage la Icoana Făcătoare deMinuni a Maicii Domnului de la Mănăstirea Nicula, ce va rămâne la MănăstireaSlobozia până Miercuri, 9 noiembrie 2016.
Se încarcă
0%
încărcat
Identificat Control
Identificat Control
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...