Manifestări de Ziua Drapelului Naţional

Cu binecuvântarea Preasfințitului Vincențiu, Episcopul Sloboziei și Călărașilor, duminică, 26 iunie 2016, în Catedrala Episcopală din Slobozia, Preacuviosul părinte Vicar Rafail Mîț, împreună cu Preacucernicul părinte Protopop Ionuț Butu, înconjurați de un sobor de preoţi, au săvârşit slujba de sfinţire a Drapelului Naţional al României. La finalul ceremoniei religioase, părintele Vicar a înmânat Drapelul gărzii port drapel. Militarii au purtat în procesiune Drapelul Național către Piaţa Revoluției a municipiului Slobozia, unde s-a intonat imnul României și a avut loc ceremonia de arborare a Drapelului Naţional prin prezentarea onorului și înălţarea acestuia pe catarg. După alocuţiunea domnului Gigi Petre, Prefectul județului Ialomița, care a evocat însemnătatea zilei şi semnificaţia culorilor Drapelului, ceremonialul s-a încheiat cu defilarea Gărzii de Onoare.A consemnat părintele Laurențiu Cioranu, secretarul Protopopiatului Slobozia.
Se încarcă
0%
încărcat
Identificat Control
Identificat Control
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...