Mii de credincioși la Hramul Mănăstirii, monument istoric, din Slobozia

Vineri,6 mai 2016, când Biserica Ortodoxă prăznuieşte „Izvorul Tămăduirii”, osărbătoare închinată Maicii Domnului, Preasfinţitul Părinte Episcop Vincenţiu asăvârşit Sfânta Liturghie la Mănăstirea, monument istoric, cu hramurile„Sfinţii Voievozi” şi „Izvorul Tămăduirii” din Slobozia. La slujbă auparticipat membrii Permanenţei Consiliului Eparhial, preacucernicii părinţiprotopopi ai Episcopiei Sloboziei şi Călăraşilor, preoţii din municipiulSlobozia şi diaconi.

Răspunsurileliturgice au fost date de Corul seminarului „Sfântul Ioan Gură de Aur” dinSlobozia, dirijat de părinte profesor Cătălin Stanciu.

S-aurugat alături de ceilalţi pelerini şi credincioşi şi reprezentanţi aiautorităţilor locale, judeţene şi centrale.

Încuvântul Său Preasfinţitul Episcop a vorbit credincioşilor despre ajutorul pecare-l primim prin rugăciunile către Născătoarea de Dumnezeu, despre putereasfinţitoare a apei ce s-a sfinţit în această zi, despre ajutorul pe care sfinţiiîl dăruiesc sufletelor şi trupurilor noastre.

PreasfinţiaSa, a mulţumit, Înaltpreasfinţitului Teofan, Mitropolitul Moldovei pentrubucuria duhovnicească pe care a făcut-o credincioşilor Eparhiei noastre prinvenirea icoanei făcătoare de minuni a Maicii Domnului de la Mănăstirea Voronaîn cetatea Sloboziei din Bărăgan.

Caacest moment să fie marcat de bucurie, Întâistătătorul Eparhiei noastre aacordat prin hirotesie rangul de sachelar preacucernicului părinte NicușorComșa, slujitor al Mănăstirii „Sfinţii Voievozi”.

Dupăoficierea Sfintei Liturghii Preasfinţia Sa a sfinţit Aghiasma, după rânduialaspecifică Săptămânii Luminate.

SfântaLiturghie din ziua hramului a fost transmisă online pe Rețeaua Informațională aEpiscopiei Sloboziei și Călărașilor – www.sf-esc.ro [https://www.sf-esc.ro/] , prin Agențiade Știri Lăcașuri Ortodoxe. Evenimentele transmise live-online din aceastăSăptămână Luminată pot fi revăzute la adresele: www.sf-esc.ro [https://www.sf-esc.ro/] & www.lonews.ro [https://www.lonews.ro/] .
Se încarcă
0%
încărcat
Identificat Control
Identificat Control
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...