Duminica dinaintea Nașterii Domnului la Mănăstirea Slobozia

Duminică, 20decembrie 2015, Preasfinţitul Părinte Episcop Vincenţiu a săvârşit SfântaLiturghie arhierească în biserica Mănăstirii „Sfinţii Voievozi” din Slobozia.

Sub protiaPreasfinţiei Sale, la Sfânta Liturghie au participat Preacuviosul PărinteArhimandrit Rafail Mîţ, Vicar Eparhial, preacucernicii părinţi consilieriDaniel Enaşcu, Cristi Gavrilă, Florin Ionescu și Nicușor Silviu Dascălu, preacuvioşiipărinţi preoţi şi diaconi.

În cadrulSfintei Liturghii, Preasfinția Sa a hirotonit diacon pe tânărul George – SilviuDinu, urmând a fi hirotonit preot pe seama parohie „Sfântul Ierarh Nicolae” dinGălbinași, Protopopiatul Oltenița, iar pe ierodiaconul Maxim l-a hirotonitieromonah pe seama Mănăstirii „Sfinții Voievozi” din Slobozia.

În cuvântul său,Preasfinţia Sa a explicat pericopa evanghelică a zilei despre GenealogiaMântuitorului Iisus Hristos, despre mărturisirea de credință făcută de SfântulEvanghelist Matei că Iisus este Hristosul, fiul lui David, fiul lui Avraam,Mântuitorul așteptat de poporul ales, Cel promis de Creator și vestit deprofeți. Mântuitorul Iisus este începutul unui nou popor, născut din DuhulSfânt, adică al creștinilor.

După SfântaLiturghie, Preasfinția Sa și soborul de slujitori au săvârșit slujba de sfințirea Trapezei celei noi a mănăstirii.

Agenția de ȘtiriLăcașuri Ortodoxe a transmis slujba Sfintei Liturghii pe Rețeaua Informaționalăa Episcopiei Sloboziei și Călărașilor – www.sf-esc.ro [https://www.sf-esc.ro/] .
Se încarcă
0%
încărcat
Identificat Control
Identificat Control
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...