Joi, 5 noiembrie 2015 – Procesiune cu ocazia hramului Mănăstirii Slobozia

05 – 09 noiembrie 2015 - Hramul

Mănăstirii „Sfinţii Voievozi” din Slobozia

Comunicat de presă

În perioada 05 –09 noiembrie 2015, cu binecuvântarea Preasfinţitului Părinte Episcop Vincenţiu,Episcopia Sloboziei şi Călăraşilor organizează o serie de manifestări cu ocaziasărbătoririi hramului „Sfinţii Arhangheli Mihail şi Gavriil” al Mănăstirii dinSlobozia.

„Agenţia deştiri – Lăcaşuri Ortodoxe” va transmite online toate evenimentele, care vorputea fi vizionate pe rețeaua informațională a Episcopiei Sloboziei șiCălărașilor și pe următoarele site-uri: www.lonews.ro [file:///C:/Users/Mass%20-%20Media/Desktop/Actualizare%20site-uri/05%20nov%202015%20-%20Procesiune/www.lonews.ro] ,www.sf-esc.ro [https://www.sf-esc.ro/] ,www.manastireaslobozia.ro [https://www.manastireaslobozia/] .

Calendarulevenimentelor se va desfăşura după următorul program:

Joi, 05 noiembrie 2015:

La orele 14:30va avea loc primirea Sfintei Icoane făcătoare de minuni a Maicii Domnului de laMănăstirea Horaița, la Catedrala Episcopală, urmată de slujba de Te Deum.

La orele 15:00,după slujba de Te Deum, Preasfinţitul Părinte Episcop Vincenţiu, soborul depreoţi şi credincioşii vor pleca într-o procesiune pe străzile municipiuluiSlobozia până la Mănăstirea „Sfinţii Voievozi”, unde sfânta icoană va fi depusăîntr-un baldachin în curtea sfântului lăcaş, spre închinare tuturorcredincioşilor.

Vineri, 06 noiembrie 2015:

La ora 07:00 - Acatistul, Ceasurile şi Sfânta Liturghie, iarseara Priveghere cu Litie în cinstea Sfintei Cruci și a Maicii Domnului.

Sâmbătă, 07 noiembrie 2015:

La ora 07:00 - Acatistul, Ceasurile şi Sfânta Liturghie, iarseara Priveghere cu Litie în cinstea Sfinţilor Arhangheli.

Duminică, 08 noiembrie 2015:

În ziua sărbătoriihramului Mănăstirii „Sfinţii Arhangheli Mihail şi Gavriil” va fi săvârşităSfânta Liturghie de către Preasfinţitul Părinte Episcop Vincenţiu. La slujbăvor participa toţi membrii clerici ai Permanenţei Consiliului Eparhial,preacucernicii părinţi protopopi ai Episcopiei Sloboziei şi Călăraşilor,preoţii din municipiul Slobozia şi din parohiile Eparhiei. Împreună rugătorivor fi şi reprezentanţi ai autorităţilor locale, judeţene şi credincioşi.

Luni, 09 noiembrie 2015:

La ora 07:00 - Acatistul Sfinților Arhangheli, Ceasurile şiSfânta Liturghie. urmând ca la ora 10:00 Sfânta Icoană aMaicii Domnului va fi pregătită pentru întoarcerea la Mănăstirea Horaița.

Biroul de Presă

al Episcopiei Sloboziei şi Călăraşilor

birpresesc@yahoo.ro
Se încarcă
0%
încărcat
Identificat Control
Identificat Control
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...