Părintele vicar la Centenarul parohiei Dorobanțu

Duminică, 9 august 2015, Preasfinţitul Părinte Episcop Vincenţiu s-a aflat în mijlocul credincioşilor din parohia Dorobanțu, din Protopopiatul Călăraşi, la împlinirea a 100 de ani de la sfințirea bisericii.

Sub protia Preasfinţiei Sale, la Sfânta Liturghie au slujit preacuviosul părinte Arhimandrit Rafail, vicar eparhial, preacucernicii părinţi consilieri Florin Ionescu și Nicușor Silviu Dascălu, preacucernicul părinte Ramon Eugen Ilie, protopop de Călărași, preoţi şi diaconi.

La momentul predicii Preasfinţitul Părinte Episcop Vincenţiu a vorbit despre minunea vindecării copilului lunatic, despre sinergismul divino-uman în lucrarea de mântuire a omului.

Preasfinția Sa a acordat rangul de iconom – stavrofor preotului paroh Nicușor Dumitru, pentru lucrarea jertfelnică desfășurată în comunitatea parohială. Domnului primar Vasile Stoica, Preasfinția Sa i-a acordat distincția „Crucea Sloboziei în Grad de Cavaler” pentru sprijinul acordat bisericilor parohiale din comuna Dorobanțu.

După Sfânta Liturghie s-a săvârșit slujba parastasului pentru fericiții ctitori, slujitori și binefăcători ai bisericii parohiale.

Tot în această zi Preasfințitul Părinte Episcop Vincenţiu a vizitat biserica Grădiștea cu hramul „Sfinții Împărați Constantin și Elena” din Protopopiatul Călărași.
Se încarcă
0%
încărcat
Identificat Control
Identificat Control
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...