Tundere în monahism la Mănăstirile din Eparhie

Joi, 6 august 2015, cu binecuvântarea Preasfinţitului Părinte Episcop Vincenţiu, la Mănăstirea Balaciu și la Mănăstirea „Sfinţii Voievozi” din Slobozia s-a săvârşit slujba de tundere în monahism.

La această slujbă solemnă, preacuviosul părinte exarh, arhimandritul Rafail Mîţ, a slujit înconjurat de părinţii stareţi ai mănăstirilor din Episcopia Sloboziei şi Călăraşilor.

După slujba de Vecernie, la Mănăstirea Balaciu a avut loc tunderea în monahism a fratelui Ion Ștefan, care a primit numele Ioachim.

La Mănăstirea „Sfinţii Voievozi” din Slobozia s-a săvârșit slujba de tundere în monahism pentru doi rasofori: rasoforul Iulian Dumitru Hanu, la tunderea în monahism a primit numele de Nectarie, naș fiind preacuviosul părinte ieromonah Grigorie Țuțuianu, starețul Schitului Amara, iar rasoforul Ștefan Apopei a primit numele de Mihail, naș fiind preacuviosul părinte protosinghel Sava de la Mănăstirea Slobozia.

În cuvântul de învăţătură, preacuviosul părinte exarh a mulţumit Preasfinţitului Părinte Episcop Vincenţiu pentru grija pe care o arată faţă de cinul monahal din Eparhie şi a vorbit despre viaţa sinților Ioachim, Nectarie și Mihail.
Se încarcă
0%
încărcat
Identificat Control
Identificat Control
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...