Popas duhovnicesc la Mănăstirea Tăriceni

Joi, 6 august 2015, Preasfinţitul Părinte Episcop Vincenţiu, a săvârşit Sfânta Liturghie la Mănăstirea Tăriceni din județul Călărași.

Sub protia Preasfinţiei Sale, la Sfânta Liturghie au slujit preacuviosul părinte Arhimandrit Rafail, vicar eparhial, preacucernicii părinți consilieri: Daniel Enaşcu și Nicușor Silviu Dascălu, preacucernicul părinte Mihail Zotta, protopop de Lehliu, preacuvioși părinți stareți, preoţi şi diaconi.

În cuvântul de învăţătură Preasfinţia Sa a vorbit credincioşilor despre semnificaţia sărbătorii Schimbării la Faţă a Domnului, minune înfăptuită pe muntele Tabor înaintea Patimilor Mântuitorului Iisus Hristos, mărturie a divinităţii Sale, despre harul pe care Mântuitorul Iisus Hristos ni-l dăruieşte, celor ce credem întru El și urmăm cuvintele Evangheliei Sale.

După Sfânta Liturghie Preasfinția Sa a cercetat parohiile Frăsinetul de Sus și Siliștea și a recomandat preoților parohi să se implice rodnic în lucrarea pastorală și administrativă din sfintele lăcașuri.
Se încarcă
0%
încărcat
Identificat Control
Identificat Control
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...