Slujbă de pomenire pentru Patriarhul Teoctist la Catedrala Episcopală „Înălțarea Domnului” Slobozia

Joi, 30 iulie 2015, Preasfințitul Părinte Episcop Vincențiu a slujit la Catedrala Episcopală „Înălțarea Domnului” din Slobozia slujba parastasului pentru vrednicul de pomenire Teoctist Patriarhul, de la a cărui trecere la cele veșnice s-au împlinit 8 ani.

Sub protia Preasfinţiei Sale, au participat Preacuviosul Părinte Arhimandrit Rafail Mîţ, vicar eparhial, preacucernici părinți consilieri, preacuvioși părinți, preoţi şi diaconi, alături de credincioși.

În cuvântul său, Preasfinția Sa a vorbit despre lucrarea dăruită lui Dumnezeu a Patriarhului Teoctist, Părintele nostru, despre iubirea sa jertfelnică pentru preoți și credincioși și mai ales pentru unitatea Sfintei Biserici Ortodoxe.

Dumnezeu să-l odihnească cu drepții!
Se încarcă
0%
încărcat
Identificat Control
Identificat Control
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...