Mănăstirea Frăţileşti – Sudiţi în sărbătoare

Luni, 20 iulie 2015, Preasfinţitul Părinte Episcop Vincenţiu a săvârşit Sfânta Liturghie arhierească la Mănăstirea Frăţileşti-Sudiţi, cu hramul „Sfântul Mare Mucenic Pantelimon”.

Sub protia Preasfinţiei Sale, la Sfânta Liturghie au participat Preacuviosul Părinte Arhimandrit Rafail Mîţ, vicar eparhial, preacucernicii părinți consilieri Ion Florea, Daniel Enașcu și Florin Ionescu, preacuvioși părinți stareți, preoţi şi diaconi, alături de mulțime de credincioși. Răspunsurile la strană au fost date de un grup restrâns din corul „Sfântul Mare Mucenic Mina” al Protopopiatului Slobozia.

La momentul predicii, Preasfinţia Sa a vorbit celor prezenţi despre marea evlavie pe care creștinii ortodocși o au pentru Sfântul Proroc Ilie, care, potrivit Sfintei Tradiții, va fi Înaintemergător al Mântuitorului Iisus Hristos la a doua Sa venire întru slavă; despre credința sa puternică și râvna pentru slujirea lui Dumnezeu.

După Sfânta Liturghie, Întâistătătorul Episcopiei Sloboziei și Călărașilor a dăruit cruciulițe copiilor, iar pe credincioșii prezenți la slujbă i-a binecuvântat și le-a oferit câte o iconiță.
Se încarcă
0%
încărcat
Identificat Control
Identificat Control
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...