Hramul Mănăstirii, monument istoric, din Slobozia

Vineri,17 aprilie 2015, când Biserica Ortodoxă prăznuieşte „Izvorul Tămăduirii”, osărbătoare închinată Maicii Domnului, Preasfinţitul Părinte Episcop Vincenţiu asăvârşit Sfânta Liturghie la Mănăstirea, monument istoric, cu hramurile„Sfinţii Voievozi” şi „Izvorul Tămăduirii” din Slobozia. La slujbă auparticipat membrii Permanenţei Consiliului Eparhial, preacucernicii părinţiprotopopi ai Episcopiei Sloboziei şi Călăraşilor, preoţii din municipiul Sloboziaşi diaconi.

Răspunsurileliturgice au fost date de Corala „Sfântul Mare Mucenic Mina” a ProtopopiatuluiSlobozia.

S-aurugat alături de ceilalţi pelerini şi credincioşi şi reprezentanţi aiautorităţilor locale, judeţene şi centrale.

Încuvântul Său Preasfinţitul Episcop a vorbit credincioşilor despre ajutorul pecare-l primim prin rugăciunile către Născătoarea de Dumnezeu, despre putereasfinţitoare a apei ce s-a sfinţit în această zi, despre ajutorul pe care sfinţiiîl dăruiesc sufletelor şi trupurilor noastre.

PreasfinţiaSa, a mulţumit, Înaltpreasfinţitului Teofan, Mitropolitul Moldovei pentrubucuria duhovnicească pe care a făcut-o credincioşilor Eparhiei noastre prinvenirea icoanei făcătoare de minuni a Maicii Domnului de la CatedralaMitropolitană din Iași în cetatea Sloboziei din Bărăgan.

Caacest moment să fie marcat de bucurie, Întâistătătorul Eparhiei noastre aacordat Ordinul „Crucea Sloboziei în Grad de Cruce Aniversară” domnului MitruCrişan, milostiv ajutător al Mănăstirii „Sfinţii Voievozi”.

Dupăoficierea Sfintei Liturghii Preasfinţia Sa a sfinţit Aghiasma, după rânduialaspecifică Săptămânii Luminate.

SfântaLiturghie din ziua hramului a fost transmisă online pe Rețeaua Informațională aEpiscopiei Sloboziei și Călărașilor – www.sf-esc.ro, prin Agenția de ȘtiriLăcașuri Ortodoxe, partenerii noștri media – www.lonews.ro. Evenimentele transmiselive-online din această Săptămână Luminată pot fi revăzute la adreselemenționate mai sus (www.sf-esc.ro & www.lonews.ro).
Se încarcă
0%
încărcat
Identificat Control
Identificat Control
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...