Sinaxa stareţilor din Episcopia Sloboziei şi Călăraşilor

Marţi, 17 martie 2015, stareţii şi stareţele din Episcopia Sloboziei şi Călăraşilor s-au întâlnit la Mănăstirea „Sfinţii Voievozi” din Slobozia, evenimentul desfăşurându-se sub preşedinţia Preasfinţitului Părinte Vincenţiu, Episcopul Sloboziei şi Călăraşilor.

Preasfinţitul Părinte Vincenţiu, a ţinut un cuvânt de învăţătură despre importanţa misiunii pe care fiecare slujitor în parte trebuie să o săvârşească în parohie şi mănăstire, despre modelul de jertfelnicie în lucrarea bisericii pe care ni-l oferă Sfântul Ioan Gură de Aur, despre importanţa conlucrării şi ajutorării dintre mănăstirile eparhiei precum şi obligativitatea cunoaşterii şi respectării regulamentului vieţii monahale.

PC Arhim. Rafail Mîţ, Vicar Eparhial şi Exarh suplinitor, a dat citire instrucţiunilor aprobate de Sfântul Sinod privind ordinea şi buna desfăşurare a vieţii mănăstireşti.

Protosinghelul Ilarion Conachi, stareţul Mănăstirii Frăţileşti – Sudiţi, a prezentat un referat cu tema „Anul omagial al misiunii parohiei şi mănăstirii azi” şi „Anul comemorativ al Sfântului Ioan Gură de Aur şi al marilor păstori de suflete din eparhii”.

Fiecare dintre stareţii, egumenii şi stareţele care au participat la întâlnire a făcut în continuare o prezentare a vieţuitorilor aşezământului monahal, a programului liturgic şi duhovnicesc al mănăstirii şi un raport al activităţilor şi proiectelor desfăşurate de vieţuitori pe întreg parcursul anului 2014.

În cadrul Sinaxei stareţilor şi stareţelor din Episcopia Sloboziei şi Călăraşilor s-a analizat şi evaluat starea actuală a monahismului, cu plusurile şi minusurile sale şi cunoaşterea realităţilor atât duhovniceşti, cât şi administrative ale mănăstirilor.

Întâlnirea a fost precedată de săvârşirea Sfintei Liturghii la Mănăstirea „Sfinţii Voievozi” din Slobozia.
Se încarcă
0%
încărcat
Identificat Control
Identificat Control
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...