Întâlnire pastorală la Mănăstirea Sfinții Voievozi

Postul Mare reprezintă pentru credincioși nu doar un moment de importanţă religioasă, ci şi de comuniune şi credinţă manifestată prin rugăciune.

În seara de 25 februarie 2015, mulţime de credincioşi au participat împreună cu soborul de slujitori de la Mănăstirea „Sfinții Voievozi” din Slobozia, avându-l în frunte pe preacuviosul părinte Arhimandrit Rafail, starețul mănăstirii și vicar eparhial, dar și a preacucernicului părinte Protopop Cristian Ștefan Munteanu și a părintelui Laurențiu Cioranu, secretarul Protopopiatului Slobozia, împreună cu stareții mănăstirilor din Eparhia Sloboziei și Călărașilor, la Sfânta Taină a Maslului.

La finalul slujbei, preacuviosul părinte arhimandrit Rafail, starețul mănăstirii și vicar eparhial a vorbit credincioşilor despre post în general și de perioada Postului Mare în special, dar și de importanţa ajutorului primit de la Maica Domnului, precum şi trăirea credincioşilor în duhul credinţei şi a dragostei.

Părintele Protopop Cristian Ștefan Munteanu a vorbit credincioșilor prezenți și despre necesitatea adoptării unei atitudinii ferme față de lupta împotriva predării religiei în școală, îndemnând credincioșii să meargă în școli și să semneze cererile tip, pentru susținerea participării elevilor la ora de religie.

Bucuria slujirii în comuniune s-a sfârșit cu agapa frățească la care au fost invitați toți slujitorii.

A consemnat părintele Laurențiu Cioranu, secretarul Protopopiatului Slobozia.
Se încarcă
0%
încărcat
Identificat Control
Identificat Control
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...