Premierea elevilor Seminarului Teologic Liceal Ortodox din Slobozia

Joi, 19 iunie 2014, Preasfinţitul Părinte Episcop Vincenţiu a participat la slujba Tedeum-ului organizată la Mănăstirea Slobozia, pentru a premia elevii merituoși din cei patru ani de studiu.

Programul zilei a început cu săvârşirea Sfintei Liturghii de către preoții profesori ai Seminarului, sub protia preacuviosului părinte arhimandrit Rafail, vicar eparhial, iar elevii seminarului au dat răspunsurile liturgice.

Preacucernicul părinte director Gabriel Badea a dat cuvântul elevului Adrian Catrina din anul terminal, care a prezentat o alocuțiune despre rolul instituției Seminarului Teologic în formarea duhovnicească a elevilor ei.

Preasfinţia Sa, în cuvântul ţinut, i-a felicitat pe toți elevii care au fost premiați și i-a îndemnat să păstreze vie învățătura de credință ortodoxă și să rămână făclii aprinse care să lumineze în orice loc vor ajunge să-și desfășoare activitatea.
Se încarcă
0%
încărcat
Identificat Control
Identificat Control
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...