„Les amis”

Cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Vincențiu, un grup de francezi din regiunea Bretania, au vizitat Catedrala Episcopală și Mănăstirea Sfinții Voievozi,unde au rămas impresionați de arhitectura eclezială, dar și de surpriza muzicală oferită de Coarla Sfântul Mina a Protopopiatului Slobozia, care i-a încântat în cadrul unui mini concert prezentat în biserica mănăstirii Sfinții Voievozi.

Părintele Protopop Dumitru Drăghici a prezentat cele doua obiective religioase punctând importanța lor istorică și culturală, răspunzând întrebărilor venite din partea oaspeților.

La rândul său, reprezentantul delegației franceze, Pierre Fadier, a mulțumit gazdelor și membrilor Coralei Sfântul Mina pentru minunata primire, în mod special Preasfinției Sale pentru darurile oferite.

După doua decenii de vizite reciproce francezii din localitatea Argentre du Plessis s-au înfrățit cu localitatea ialomițeană Reviga, iar grupul de prieteni româno-francezi şi-au oficializat relaţia şi au înfiinţat Asociaţia „Les ami”.
Se încarcă
0%
încărcat
Identificat Control
Identificat Control
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...