Slujbă arhierească la Mănăstirea Slobozia

Duminică, 27 aprilie 2014, Preasfinţitul Părinte Episcop Vincenţiu a săvârşit Sfânta Liturghie arhierească în biserica Mănăstirii „Sfinţii Voievozi” din Slobozia.

Sub protia Preasfinţiei Sale, la Sfânta Liturghie au participat Preacuviosul Părinte Arhimandrit Rafail Mîţ, vicar eparhial, preacucernicii părinţi consilieri Daniel Enaşcu și Florin Ionescu, preacucernicul părinte protopop de Slobozia Dumitru Drăghici, preacuvioşii părinţi stareţi ai mănăstirilor din cadrul Episcopiei Sloboziei şi Călăraşilor, preoţi şi diaconi.

În cuvântul său, Preasfinţia Sa a vorbit despre mărturia oferită nouă de Sfântul Apostol Toma „Domnul meu și Dumnezeul meu”, despre îndemnul Mântuitorului: „Fericiţi cei care nu au văzut şi au crezut” și despre mărturia pe care suntem chemați noi, la începutul secolului 21, să o facem ca martori ai Învierii lui Hristos.

Preasfinția Sa a îndemnat credincioșii prezenți să contribuie cu obolul lor la colecta pentru ajutorarea creștinilor ortodocși sirieni, mult încercați de urgia războiului și a binecuvântat pelerinii care se închinau la icoana făcătoare de minuni a Maicii Domnului de la Mănăstirea Râșca, Arhiepiscopia Sucevei și Rădăuților.
Se încarcă
0%
încărcat
Identificat Control
Identificat Control
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...