Hramul Mănăstirii, monument istoric, din Slobozia

Vineri, 25 aprilie 2014, când Biserica Ortodoxă prăznuieşte „Izvorul Tămăduirii”, o sărbătoare închinată Maicii Domnului, Preasfinţitul Părinte Episcop Vincenţiu a săvârşit Sfânta Liturghie la Mănăstirea, monument istoric, cu hramurile „Sfinţii Voievozi” şi „Izvorul Tămăduirii” din Slobozia. La slujbă au participat membrii Permanenţei Consiliului Eparhial, preacucernicii părinţi protopopi ai Episcopiei Sloboziei şi Călăraşilor, preoţii din municipiul Slobozia şi diaconi. Răspunsurile liturgice au fost date de Corala „Sfântul Mare Mucenic Mina” a Protopopiatului Slobozia.

S-au rugat alături de ceilalţi pelerini şi credincioşi şi reprezentanţi ai autorităţilor locale, judeţene şi centrale.

În cuvântul Său Preasfinţitul Episcop a vorbit credincioşilor despre ajutorul pe care-l primim prin rugăciunile către Născătoarea de Dumnezeu, despre puterea sfinţitoare a apei ce s-a sfinţit în această zi, despre ajutorul pe care sfinţii îl dăruiesc sufletelor şi trupurilor noastre.

Preasfinţia Sa, a mulţumit, Înaltpreasfinţitului Pimen, Arhiepiscopul Sucevei și Rădăuților pentru bucuria duhovnicească pe care au făcut-o credincioşilor Eparhiei noastre prin venirea icoanei făcătoare de minuni a Maicii Domnului de la Mănăstirea Râșca în cetatea Sloboziei din Bărăgan.

Preacucernicul părinte Manuel Rusu, consilier cultural, a prezentat monografia-album a Protopopiatului Slobozia.

După oficierea Sfintei Liturghii Preasfinţia Sa a sfinţit Aghiasma, după rânduiala specifică Săptămânii Luminate.
Se încarcă
0%
încărcat
Identificat Control
Identificat Control
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...