Duminica iertării la Mănăstirea Slobozia

2 martie 2014, în Duminică Izgonirii lui Adam din Rai sau Duminica iertării, Preasfinţitul Părinte Episcop Vincenţiu, a săvârşit Sfânta Liturghie arhierească la Mănăstirea „Sfinţii Voievozi” din municipiul Slobozia.

Sub protia Preasfinţiei Sale, la Sfânta Liturghie au slujit preacuviosul părinte vicar şi stareţ Arhimandritul Rafail, preacucernicii părinți consilieri: Daniel Enaşcu, Florin Ionescu și Nicușor Silviu Dascălu, preacuvioși părinți, preoţi şi diaconi.

În cuvântul de învăţătură Preasfinţia Sa a vorbind despre începutul Postului Mare, călătoria nevoinţelor la care ne cheamă Mântuitorul, iertându-ne unii pe alţii. Postul este o bogăţie a harului, care suplineşte puţinătatea mâncării. Suntem chemaţi ca împreună, în comuniune, să săvârşim această călătorie şi împreună să ne bucurăm de harul Duhului Sfânt.

Preasfinţia Sa a binecuvântat toţi credincioşii prezenți la Sfânta Liturghie.
Se încarcă
0%
încărcat
Identificat Control
Identificat Control
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...