Slujbă arhierească la Mănăstirea Slobozia

Joi, 30 ianuarie 2014, când Biserica Ortodoxă prăznuiește pe Sfinții Trei Ierarhi: Vasile cel Mare, Grigorie Teologul și Ioan Gură de Aur, Preasfinţitul Părinte Episcop Vincenţiu, a săvârşit Sfânta Liturghie arhierească la Mănăstirea „Sfinţii Voievozi” din municipiul Slobozia.

Sub protia Preasfinţiei Sale, la Sfânta Liturghie au slujit preacuviosul părinte vicar şi stareţ Arhimandritul Rafail, preacucernicii părinți consilieri: Daniel Enaşcu, Cristi Gavrilă, Florin Ionescu și Nicușor Silviu Dascălu, preacuvioși părinți, preoţi şi diaconi.

În cadrul Sfintei Liturghii diaconul Dorin Corbu a fost hirotonit întru preot pe seama parohiei Bordușani, Protopopiatul Fetești, tânărul teolog Cătălin Ștefan Niță a fost hirotonit întru diacon, iar preacucernicul părinte Agapie Ilie a primit duhovnicia prin hirotesie.

În cuvântul de învăţătură Preasfinţia Sa a vorbind despre viaţa şi activitatea celor trei ierarhi: Sfântul Vasile cel Mare, Sfântul Grigorie Teologul şi Sfântul Ioan Gură de Aur, care sunt făclii luminoase pentru noi credincioşii şi mari învăţători ai teologiei ortodoxe. Sfinţii Trei Ierarhi sunt normativi în viaţa Bisericii pentru interpretarea Sfintei Scripturi, pentru învăţătura de credinţă ortodoxă şi pentru viaţa liturgică a Bisericii noastre.

Preasfinţia Sa a binecuvântat toţi credincioşii prezenți la Sfânta Liturghie.
Se încarcă
0%
încărcat
Identificat Control
Identificat Control
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...