Slujbă arhierească la Mănăstirea Chiroiu

Joi, 21 noiembrie 2013, sărbătoarea Intrării în Biserică a Maicii Domnului, Preasfinţitul Părinte Episcop Vincenţiu a slujit Sfânta Liturghie la Mănăstirea Chiroiu.

La slujbă au participat părintele exarh, Arhimandritul Rafail Mîţ, părintele consilier Daniel Enaşcu, părintele Protopop Bogdan Ionuţ Stancu, preacuvioşi părinţi stareţi din cadrul Episcopiei Sloboziei şi Călăraşilor şi un sobor de preoţi şi diaconi.

La finalul Sfintei Liturghii Întâistătătorul Eparhiei noastre a vorbit credincioşilor despre prăznuirea de astăzi, primul popas duhovnicesc din Postul Naşterii Mântuitorului Iisus Hristos, despre Marta şi Maria din Betania, în casa cărora a poposit Mântuitorul, despre lucrarea cea bună a Mariei, lucrare la care suntem chemaţi toţi creştinii să o împlinim în această perioadă a postului.

După Sfânta Liturghie s-a săvârşit slujba de parastas pentru ctitorii mănăstirii.
Se încarcă
0%
încărcat
Identificat Control
Identificat Control
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...