Sfânta Liturghie arhierească la Mănăstirea Slobozia

10 noiembrie 2013, în Duminica a 25-a după Rusalii, Înaltpreasfinţitul Calinic, Arhiepiscopul Argeşului şi Muşcelului şi Preasfinţitul Părinte Vincenţiu, Episcopul Sloboziei şi Călăraşilor au slujit la Mănăstirea “Sfinţii Voievozi” din Slobozia.

Această zi a fost încununată de Sfânta Liturghie, unde sub protia celor doi ierarhi au slujit preacuviosul părinte Arhimandrit Rafail, exarhul mănăstirilor, părinţi stareţi, preoţi şi diaconi.

Corul Seminarului Teologic “Sfântul Ioan Gură de Aur” din Slobozia a dat răspunsurile liturgice.

În cuvântul de învăţătură, Preasfinţia Sa, a explicat sensul duhovnicesc al pericopei evanghelice despre samarineanul milostiv, punând la inimă îndemnul Mântuitorului, acum, la începutul Postului Naşterii Domnului, ca fiecare să ne facem aproapele tuturor celor căzuţi între tâlharii păcatelor şi ai viciilor.

Înaltpreasfinţitul Părinte Calinic, Arhiepiscopul Argeşului şi Muşcelului i-a îndemnat pe credincioşi, după cuvântul Sfântului Apostol Pavel, să se împace cu Dumnezeu, să se împace cu aproapele şi cu sine însuşi, pentru a lăuda pe Dumnezeu prin faptele lor.

Chiriarhul locului a hirotesit întru protosinghel pe ieromonahul Nectarie, din obştea mănăstirii şi a acordat Ordinul “Crucea Sloboziei, în Grad de Cruce Aniversară” domnului colonel Nicolae Parepa.

După Sfânta Liturghie, Înaltpreasfinţitul Părinte Calinic, Arhiepiscopul Argeşului şi Muşcelului şi Preasfinţitul Părinte Vincenţiu, Episcopul Sloboziei şi Călăraşilor au binecuvântat toţi credincioşii prezenţi la slujbă.

Mâine, 11 noiembrie 2013, racla cu moaştele Sfintei Muceniţe Filofteia se va întoarce în Arhiepiscopia Argeşului şi Muşcelului de unde au venit.
Se încarcă
0%
încărcat
Identificat Control
Identificat Control
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...