Hramul Mănăstirii “Sfinţii Voievozi” din Slobozia

Vineri, 8 noiembrie 2013, Mănăstirea “Sfinţii Voievozi” din municipiul de Reşedinţă Episcopală, Slobozia şi-a sărbătorit hramul. Sfânta Liturghie a fost oficiată de către Înaltpreasfinţitul Părinte Calinic, Arhiepiscopul Argeşului şi Muşcelului şi Preasfinţitul Părinte Vincenţiu, Episcopul Sloboziei şi Călăraşilor, înconjuraţi de preacuviosul părinte stareţ arhimandritul Rafail, exarhul mănăstirilor, un ales sobor de preacucernici părinţi consilieri, părinţii protopopi, preoţi din municipiul Slobozia şi diaconi.

Răspunsurile liturgice au fost date de Corala “Sfântul Mare Mucenic Mina” a Protopopiatului Slobozia.

Preasfinţitul Episcop Vincenţiu a adresat cuvânt de mulţumire Înaltpreasfinţitului Părinte Calinic, Arhiepiscopul Argeşului şi Muşcelului, care a binecuvântat Eparhia noastră, însoţind racla cu moaştele Sfintei Muceniţe Filofteia de la Curtea de Argeş, în oraşul Slobozia, aducând mare folos duhovnicesc credincioşilor Eparhiei.

Înaltpreasfinţitul Părinte Calinic au ţinut cuvânt de învăţătură la pericopa evanghelică şi au vorbit despre prezenţa şi lucrarea Sfinţilor Îngeri în viaţa noastră, despre Sfinţii Arhangheli ocrotitorii Mănăstirii şi oraşului Slobozia,despre lucrarea sfinţitoare a Sfintei Muceniţe Filofteia.

După Sfânta Liturghie, Înaltpreasfinţitul Părinte Calinic, Arhiepiscopul Argeşului şi Muşcelului şi Preasfinţitul Părinte Vincenţiu, Episcopul Sloboziei şi Călăraşilor au binecuvântat toţi credincioşii prezenţi la slujbă.
Se încarcă
0%
încărcat
Identificat Control
Identificat Control
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...