Slujbă arhierească la Parohia Dor Mărunt II

Duminică, 15 septembrie 2012, Preasfinţitul Părinte Episcop VINCENŢIU a fost prezent în mijlocul credincioşilor din Parohia Dor Mărunt II, Protopopiatul Lehliu.

Preasfinţia Sa a slujit Sfânta Liturghie, înconjurat de un sobor de preoţi şi diaconi, din care au făcut părintele Arhimandrit Rafail, exarhul mănăstirilor din cadrul Episcopiei Sloboziei şi Călăraşilor, preacucernicii părinţi consilieri Gabriel Oproiu şi Florin Ionescu şi preacucernicul părinte Protopop de Lehliu, Iamandi Bogdan.

La momentul predicii Preasfinţitul Părinte Episcop Vincenţiu a vorbit credincioşilor, despre puterea şi prezenţa Sfintei Cruci în viaţa noastră, despre răspunsul pe care noi credincioşii îl dăm dragostei Creatorului prin asumarea Crucii şi urmarea Lui Hristos.

A adus cuvânt de laudă jertfei fericiţilor ctitori ai Bisericii şi a îndemnat credincioşii, autorităţile şi toţi oamenii de bine să le urmeze exemplul.

După Sfânta Liturghie, Preasfinţia Sa a săvârşit slujba parastasului pentru fericiţii ctitori, apoi a vizitat bisericile parohiilor Dor Mărunt I, Dor Mărunt Gară şi Ogoru.
Se încarcă
0%
încărcat
Identificat Control
Identificat Control
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...