Hramul Mănăstirii Coslogeni

În ziua sărbătorii “Înălţării Sfintei Cruci”, sâmbătă, 14 septembrie 2013, Preasfinţitul Părinte Episcop VINCENŢIU, a săvârşit Sfânta Liturghie la Mănăstirea Coslogeni din Protopopiatul Călăraşi.

La Sfânta Liturghie arhierească, Preasfinţia Sa a fost înconjurat de părintele Arhimandrit Rafail, exarhul mănăstirilor din cadrul Episcopiei Sloboziei şi Călăraşilor, preacuvioşi părinţi stareţi, preacucernicii părinţi consilieri Gabriel Oproiu şi Florin Ionescu, preacucernicul părinte Protopop de Călăraşi, Ramon Eugen Ilie, preoţi şi diaconi.

Cu această ocazie a fost hirotonit întru ierodiacon, monahul Grigorie Ţuţuianu, pe seama Mănăstirii Coslogeni.

În cuvântul Său Preasfinţitul Părinte Episcop a vorbit credincioşilor prezenţi, despre importanţa postului din această zi, care ne aduce aminte de patimile şi moartea Mântuitorului Iisus Hristos, despre asumarea Crucii şi urmarea lui Hristos în viaţa noastră de zi cu zi.

După Sfânta Liturghie, Preasfinţitul Părinte Episcop Vincenţiu a vizitat Biserica cu hramul “Sfântul Ierarh Nicolae” din Parohia Modelu, cercetând lucrările de pictură ce se săvârşesc la această biserică.

La invitaţia comunităţii libaneze din România, Preasfinţia Sa, s-a întâlnit cu Patriarhul Bisericii Libaneze, Cardinalul Mar Bechara Boutros al-Rahi, în localitatea Chirnogi, judeţul Călăraşi.
Se încarcă
0%
încărcat
Identificat Control
Identificat Control
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...