Slujbă arhierească la Mănăstirea Radu Negru

Joi, 29 august 2013, când Biserica Ortodoxă prăznuieşte Tăierea cinstitului cap al Sfântului Ioan Botezătorul, Preasfinţitul Părinte Episcop Vincenţiu a săvârşit Sfânta Liturghie la Mănăstirea Radu Negru din Protopopiatul Călăraşi.

Sub protia Preasfinţiei Sale au participat la slujbă preacuviosul părinte Arhimandrit Rafail Mîţ, Exarhul Mănăstirilor şi Schiturilor, preacucernicul părinte consilier Daniel Enaşcu, preacucernicul părinte Ramon Eugen Ilie, Protopopul Călăraşilor, stareţii mănăstirilor învecinate şi un ales sobor de preoţi şi diaconi.

Cu această ocazie a fost hirotonit diacon tânărul teolog Marian Dogaru, care va avea grijă ca preot de comunitatea parohială Dâlga, Protopopiatul Lehliu.

La momentul predicii, Preasfinţitul Părinte Episcop Vincenţiu a vorbit despre Sfântul Ioan Botezătorul, despre misiunea pe care Dumnezeu i-a hărăzit-o de a fi vestitor al venirii lui Hristos, despre modelul de jertfă şi credincioşie pe care Sfântul Ioan ni-l oferă nouă celor de astăzi.

După Sfânta Liturghie, Întâistătătorul Eparhiei noastre a binecuvântat credincioşii prezenţi la slujbă.
Se încarcă
0%
încărcat
Identificat Control
Identificat Control
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...