Slujba arhierească la parohia Andrăşeşti

În Duminica a opta după Rusalii, Preasfinţitul Părinte Episcop Vincenţiu a fost prezent în mijlocul credincioşilor din parohia Andrăşeşti, Protopopiatul Slobozia, unde a săvârşit Sfânta Liturghie.

Sub protia Preasfinţiei Sale, la slujbă au participat preacuviosul părinte exarh Arhimandritul Rafail Mîţ, preacucernicii părinţi consilieri Cristi Gavrilă, Florin Daniel Enaşcu, Florin Ionescu şi Nicuşor Silviu Dascălu, preacucernicul părinte protopop Dumitru Drăghici şi un sobor de preoţi şi diaconi. Alături de mulţime de credincioşi au participat la slujbă şi autorităţi locale şi judeţene, iar răspunsurile liturgice au fost date de Corala “Sfântul Mare Mucenic Mina” a Protopopiatului Slobozia.

În cuvântul de învăţătură Preasfinţia Sa a vorbit credincioşilor despre minunea înmulţirii celor cinci pâini şi doi peşti de către Mântuitorul Iisus Hristos şi săturarea unei mari mulţimi de evrei, Mântuitorul arătându-se ca un nou Moise,arătând ucenicilor şi poporului puterea Sa dumnezeiască.

După terminarea Sfintei Liturghii, săvârşită pe altarul de vară, Preasfinţitul Părinte Episcop Vincenţiu a săvârşit slujba de îmbrăcare cu giulgiu nou a Sfintei Mese şi de sfinţire a noii picturi ce împodobeşte biserica.

Preasfinţia Sa a binecuvântat credincioşii prezenţi la slujbă.
Se încarcă
0%
încărcat
Identificat Control
Identificat Control
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...