Slujbă arhierească la Mănăstirea Balaciu

În Duminica a şaptea după Rusalii, Preasfinţitul Părinte Episcop Vincenţiu a săvârşit Sfânta Liturghie la Mănăstirea Balaciu, înconjurat de un sobor de preacuvioşi părinţi stareţi, preoţi şi diaconi, în prezenţa oficialităţilor locale şi a multor credincioşi.

La momentul predicii, Preasfinţia Sa a vorbit celor prezenţi despre importanţa şi folosul Postului Adormirii Maicii Domnului, despre puterea credinţei în Mântuitorul Iisus Hristos, despre bucuria de a auzi cuvântul: “Fie ţie după credinţa ta”.

Preasfinţia Sa i-a acordat “Crucea Sloboziei” preacuviosului părinte stareţ Serafim protosinghelul în semn de preţuire pentru jertfa şi osteneala depuse în cârmuirea obştii monahale, iar părintelui ieromonah Casian, ostenitor în această mănăstire, i-a acordat rangul de protosinghel.

După Sfânta Liturghie Întâistătătorul Eparhiei noastre a vizitat Mănăstirea Crăsani, binecuvântând obştea de călugări a mănăstirii şi a cercetat lucrările de construcţie a bisericii.
Se încarcă
0%
încărcat
Identificat Control
Identificat Control
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...