Slujbă arhierească la Catedrala Episcopală

4 august 2013, în Duminica a VI-a după Rusalii, Preasfinţitul Părinte Episcop Vincenţiu a săvârşit Sfânta Liturghie la Catedrala “Înălţarea Domnului” din Slobozia.

Sub protia Preasfinţiei Sale, la Sfânta Liturghie au participat Preacuviosul Părinte Arhimandrit Rafail Mîţ, Exarhul Mănăstirilor şi Schiturilor, Preacucernicul Părinte Consilier Daniel Enaşcu, Preacucernicul Părinte Consilier Arhidiacon Florin Ionescu, preoţi şi diaconi.

În cuvântul de învăţătură, Preasfinţia Sa a explicat pericopa evanghelică, despre Taina iertării păcatelor, vorbind despre puterea pe care Mântuitorul Iisus Hristos a dăruit-o Sfinţilor Apostoli de a ierta păcatele. În Sfânta noastră Biserică iertarea păcatelor se săvârşeşte acum, nu este o năzuinţă eshatologică, prin Taina Sfintei Spovedanii. I-a îndemnat pe credincioşi ca în perioada acestui sfânt post să se spovedească şi mai apoi, cu binecuvântarea duhovnicului să se împărtăşească cu Sfântul Trup şi Sânge al Mântuitorului Iisus Hristos.

După Sfânta Liturghie a binecuvântat credincioşii prezenţi la slujbă.
Se încarcă
0%
încărcat
Identificat Control
Identificat Control
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...