Slujbă arhierească la Mănăstirea Slobozia

Duminică, 21 iulie 2013, Preasfinţitul Părinte Episcop Vincenţiu a săvârşit Sfânta Liturghie arhierească în biserica Mănăstirii “Sfinţii Voievozi” din Slobozia.

Sub protia Preasfinţiei Sale, la Sfânta Liturghie au participat preacuviosul părinte stareţ Arhimandrit Rafail Mîţ, Exarhul Mănăstirilor şi Schiturilor, preacucernicii părinţi consilieri Daniel Enaşcu, Nicuşor Silviu Dascălu, preacuvioşii părinţi stareţi, preoţi şi diaconi.

Cu această ocazie Preasfinţia Sa a hirotonit întru preot pe arhidiaconul Valentin Chiriţă, pe seama Catedralei Episcopale “Înălţarea Domnului” din Slobozia, judeţul Ialomiţa.

În cuvântul de învăţătură, Preasfinţia Sa e explicat mesajul pericopei evanghelice, despre puterea credinţei în Iisus Hristos, ca fiu al lui Dumnezeu şi Mântuitor. Având exemplul credinţei sutaşului care s-a rugat pentru sănătatea slujitorului său, să-L mărturisim pe Mântuitorul Hristos ca Dumnezeu, Proniator al vieţii noastre.

La sfârşitul slujbei Întâistătătorul Eparhiei a binecuvântat credincioşii prezenţi la slujbă.
Se încarcă
0%
încărcat
Identificat Control
Identificat Control
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...