Slujbă arhierească la Mănăstirea Frăţileşti – Sudiţi

Sâmbătă, 20 iulie 2013, Preasfinţitul Părinte Episcop Vincenţiu a săvârşit Sfânta Liturghie arhierească la Mănăstirea Frăţileşti-Sudiţi, cu hramul “Sfântul Mare Mucenic Pantelimon”.

Sub protia Preasfinţiei Sale, la Sfânta Liturghie au participat Preacuviosul Părinte Arhimandrit Rafail Mîţ, Exarhul Mănăstirilor şi Schiturilor, Preacucernicul Părinte Consilier Daniel Enaşcu, preacuvioşi părinţi stareţi, preoţi şi diaconi, alături de autorităţi locale şi mulţime de credincioşi. Răspunsurile la strană au fost date de elevi ai Seminarului Teologic din Slobozia.

La momentul predicii Preasfinţia Sa a vorbit celor prezenţi despre marea evlavie pe care creştinii ortodocşi o au pentru Sfântul Prooroc Ilie, care, potrivit Sfintei Tradiţii va fi Înaintemergător al Mântuitorului Iisus Hristos la a doua Sa venire întru slavă; despre credinţa sa puternică şi râvna pentru slujirea lui Dumnezeu.

După Sfânta Liturghie a binecuvântat credincioşii prezenţi la slujbă.
Se încarcă
0%
încărcat
Identificat Control
Identificat Control
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...