Slujbă arhierească la Catedrala Episcopală

14 iulie 2013, a treia Duminică după Rusalii, Preasfinţitul Părinte Episcop Vincenţiu a săvârşit Sfânta Liturghie la Catedrala “Înălţarea Domnului” din Slobozia, înconjurat de un sobor de preoţi şi diaconi. Răspunsurile la strană au fost date de Corala Catedralei Episcopale.

În cuvântul de învăţătură, Preasfinţia Sa a explicat pericopa evanghelică din partea a doua a Predicii de pe Munte, Mântuitorul spunându-ne că luminătorul trupului este ochiul, de aceea este nevoie ca ochiul nostru să fie curat, pentru ca şi trupul să fie luminat. Ne păstrăm ochiul curat trăind în viaţa noastră învăţătura Mântuitorului Iisus Hristos şi ferindu-ne de căile păcatului.

Preasfinţitul Părinte Episcop Vincenţiu a împărtăşit copiii şi credincioşii pregătiţi pentru primirea Sfintei Împărtăşanii.
Se încarcă
0%
încărcat
Identificat Control
Identificat Control
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...