Slujbă la Catedrala Episcopală

Marţi, 4 iunie 2013, cu binecuvântarea Preasfinţitului Părinte Episcop Vincenţiu, un sobor format din preacuviosul părinte exarh, arhimandritul Rafail, stareţul Mănăstirii Slobozia, preacucernicii părinţi consilieri ai Centrului Eparhial: Cristi Gavrilă şi Gabriel Oproiu şi un sobor de preacuvioşi părinţi şi diaconi a slujit Sfânta Liturghie la Catedrala “Înălţarea Domnului” din Slobozia.

La momentul predicii preacuviosul părinte mare eclesiarh Leontie Fusa a vorbit credincioşilor prezenţi despre sfinţii prăznuiţi, Zotic, Atal, Camasie şi Filip, rod al lucrării Sfântului Duh în Biserica întemeiată de Mântuitorul Iisus Hristos.

Moaştele sfinţilor mucenici Zotic, Atal, Camasie şi Filip au fost dăruite Catedralei Episcopale din Slobozia în anul 2004, de către Înaltpreasfinţitul Teodosie, Arhiepiscopul Tomisului.
Se încarcă
0%
încărcat
Identificat Control
Identificat Control
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...