Slujbă arhierească la Mănăstirea Slobozia

Duminică, 12 mai 2013, Preasfinţitul Părinte Episcop Vincenţiu a săvârşit Sfânta Liturghie arhierească în biserica Mănăstirii “Sfinţii Voievozi” din Slobozia.

Sub protia Preasfinţiei Sale, la Sfânta Liturghie au participat Preacuviosul Părinte Arhimandrit Rafail Mîţ, Exarhul Mănăstirilor şi Schiturilor, preacucernicii părinţi consilieri Daniel Enaşcu, Gabriel Oproiu, Florin Ionescu, Nicuşor Silviu Dascălu, preacuvioşii părinţi stareţi ai mănăstirilor din cadrul Episcopiei Sloboziei şi Călăraşilor, preoţi şi diaconi.

Preasfinţia Sa a explicat pericopa evanghelică a zile şi a pus la inima credincioşilor îndemnul pe care Mântuitorul Iisus Hristos i l-a adresat Apostolului Toma: Fericiţi cei care nu au văzut şi au crezut.

La sfârşitul Sfintei Liturghii a binecuvântat credincioşii prezenţi la mănăstire pentru a participa la Sfânta Liturghie şi pentru a se închina la icoana făcătoare de minuni a Maicii Domnului de la Mănăstirea Durău.
Se încarcă
0%
încărcat
Identificat Control
Identificat Control
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...